Brązowy Medal Olimpijski zdobyty!

Damian Janikowski zdobył brązowy medal w zapasach.

Damian Janikowski zdobył brązowy medal olimpijski w turnieju zapaśniczym w stylu klasycznym w wadze 84 kg po zwycięstwie nad Francuzem Meloninem Noumonvi 3:0.

Reprezentant Polski często w wywiadach podkreślał, że jedzie do Londynu zdobyć medal olimpijski. 6 sierpnia jego plany zostały zrealizowane. Zdobył brąz, chociaż w pewnej chwili miał szanse na awans do finału, gdzie walczyłby o złoty krążek.

Pojedynek o trzecie miejsce z Noumonvim rozegrał bardzo dobrze taktycznie. W pierwszej rundzie przez ponad półtorej minuty skutecznie odpierał ataki rywala. Pod jej koniec znalazł się w przymusowym parterze. Skutecznie się bronił. Za skuteczną walkę w parterze zdobył jeden punkt. W drugiej postawił wszystko na jedną kartę i po tym jak z kolei wyższy od niego o trzy centymetry i starszy o sześć lat Francuz musiał bronić się w parterze, zdobył dwa punkty na wagę brązowego medalu.

Drogę na podium Janikowski rozpoczął od zwycięstwa w walce z rutynowanym Turkiem Nazmi Avluka, wygrywając 3:0. Takim samym wynikiem zakończył się jego drugi pojedynek z Austriakiem Amerem Hrustanovem. W ćwierćfinale podopieczny trenera klubowego, trzykrotnego medalisty olimpijskiego Józefa Tracza, wyrzucił za burtę turnieju silnego i doświadczonego Kubańczyka Pablo Enrique Shoreya Hernandeza, kładąc go na łopatki.

W półfinale marsz Polaka w kierunku najwyższego stopnia podium zatrzymał nieoczekiwanie Egipcjanin Karam Mohamed Gaber Ebrahim. Początek walki nie zapowiadał sukcesu zapaśnika spod piramid. W końcówce wyrównanej walki szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylił rywal Polaka.

To 25. medal polskich zapaśników w historii igrzysk. Na dorobek ten składa się pięć złotych, dziewięć srebrnych i 11 brązowych krążków.

fb29

fb19

damian_05

udostępnijShare on Facebook
Facebook